Published on August 26, 2021

Skaut je ochranca prírody, a cenných výtvorov ľudských

autor: Mária Balková

Založiť oheň, postaviť stan a nájsť zástrčku na chladničku. V lese. To všetko vás naučia skauti a nemyslia to metaforicky. Prišli sme sa pozrieť na každoročný Letný skautský tábor a chceli sme sa rozprávať. Máme totiž zopár spoločných tém, možno sa to nezdá, ale off-grid solárny systém je jednou z nich.

Slovenský skauting má za sebou dlhú históriu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide len o nadšencov nabrúsených nožíkov, uniforiem a stanovania. Nie je to však ani zďaleka tak, pobyt v prírode je len jedna z mnohých jeho charakteristík. V skutočnosti je zmysel skautingu omnoho vznešenejší. „Skauti sa učia zodpovednosti za život pred sebou, pred blížnymi a pred stvoriteľom. Vedú jednoduchý, prostý a nenáročný život. Učia sa nechať miesto, v ktorom jestvujú v lepšom stave ako ho našli,“ vysvetľuje old skaut (skaut nad 26 rokov), inžinier Alexander Halahyja. Za pomoci dospelých vedúcich, prácou v tímoch, postupne sa zvyšujúcou náročnosťou a stimulujúcim programom sa v prostredí prírody učia dodržiavať svoj skautský sľub.

So skautmi diskutovali za odbornej pomoci nášho zamestnanca, energetika Patrika Uhríka. Na začiatok sme spomenuli pár mýtov a faktov o energii – vedeli ste, že nevzniká ani nezaniká? Len mení formu. Pokračovali sme obnoviteľnými a neobnoviteľnými zdrojmi energie – slnko kraľuje nad všetkým, slnečná energia zohrieva  našu Zem a poskytuje výživu pre rast rastlín, spôsobí pohyb vetra a zabezpečuje kolobeh vody. 

Otázka znie, ako túto energiu využiť aby sme mali z toho osoh? 

 K tomuto nám môžu slúžiť solárne panely, pretože pomocou nich dokážeme vyrobiť elektrickú energiu alebo ohriať teplú vodu. Pokiaľ sa chceme doma kúpať v teplej vode, môžu nám k tomu pomôcť solárne tepelné kolektory, ktoré nám počas dňa, keď svieti slniečko vodu ohrejú a večer sa môžeme s radosťou kúpať. 

Pokiaľ chceme doma pozerať televízor alebo prať špinavé tričko, môžeme k tomu použiť solárne fotovoltaické panely, ktoré nám vyrobia elektrickú energiu. Pomocou fotovoltaiky môžeme mať elektrickú energiu aj na miestach, kde by sme ju inak nemali, napríklad v chatách na vysokých kopcoch. 

V čom je pre nás najväčší rozdiel medzi solárnymi tepelnými a fotovoltaickými panelmi? Keď vyrábame teplú vodu, vieme si toto teplo odložiť, na neskôr  keď ho budeme potrebovať. Pokiaľ vyrábame elektrinu, vieme ju využiť len keď svieti slnko, nie keď je už tma. 

A kam môžeme tieto panely umiestniť a ako ich máme otočiť? 

Aby nám panely nezavadzali môžeme ich dať na našu strechu, kde nebudú nikomu vadiť a otočíme ich tak, aby na ne slnko čo najviac svietilo, čiže na juh. 

Pri výrobe elektriny a tepla nám zo solárnych panelom nevychádza smradľavý dym a môžeme si ich výhody užívať minimálne 20 rokov. “

Zostala už len praktická demonštrácia toho, ako dnes dokážeme obnoviteľné zdroje využívať. Solárna elektráreň v skautskom tábore. Presne tak. Síce len malá, no na chladničku, nabíjačku mobilov a osvetlenie plne stačila.

O úspešnosti našej misie nás okrem príjemne stráveného času presvedčil aj záujem poslucháčov o problematiku: „Aký zdroj obnoviteľnej energie je dobrý pre Slovensko?“, zaznela otázka z radov samotných detí. „Kombinácia všetkých dostupných, samozrejme,“ odpovedali sme. “No s rešpektovaním limitov prostredia”. 

Deň strávený v prírode za prítomnosti detí, ktoré už v mladom veku dbajú o svoje okolie, nám dal nádej, že Zem má ešte stále medzi ľuďmi mnoho priateľov.