
Pagājušajā nedēļā, 28. marta pēcpusdienā, Daugavpilī pulcējās iedzīvotāji, pašvaldības pārstāvji un deputāti, lai kopā ar ekspertiem diskutētu par velobraukšanas attīstību pilsētā. Pasākuma mērķis bija ne tikai identificēt esošās problēmas, bet arī rast praktiskus risinājumus, kas motivētu arvien vairāk iedzīvotāju izvēlēties velosipēdu kā ikdienas transporta līdzekli.
Daugavpils valstspilsētas pašvaldība sadarbojās ar vides nevalstisko organizāciju “Zaļā brīvība”, lai kopā ar Rīgas Tehnisko universitāti veiktu pētījumu par velobraukšanas situāciju pilsētā – infrastruktūras izaicinājumiem, nepieciešamajiem uzlabojumiem un iespējamām tālākām rīcībām, lai vairotu iedzīvotāju vēlmi izvēlēties šo pārvietošanās veidu.
Eksperti dalās pieredzē un ieteikumos
RTU pētniece Antra Viļuma pasākumā uzsvēra daudzos velobraukšanas ieguvumus pilsētā, piemēram, tā uzlabo iedzīvotāju veselību, samazina piesārņojumu un rada patīkamu pilsētas vidi un, protams, samazina klimata pēdu. Pētniece rādīja labos piemērus no citām pilsētām, dalījās ar secinājumiem no Daugavpils iedzīvotāju aptaujas un pilsētvides apsekojuma, un aicināja veloceliņu izbūvē virzīties uz priekšu kaut maziem soļiem, pakāpeniski, pie katras iespējas, kad tiek veikti ielu infrastruktūras būvdarbi. Šāda, kaut arī fragmentāra pieeja, ir veids, kā uzlabot veloinfrastruktūru, negaidot lielu, finansiāli ietilpīgu projektu iespējas. Pētniece arī uzsvēra nepieciešamību pēc velosatiksmes koordinatora amata pašvaldībā, lai nodrošinātu pietiekamu kapacitāti šo jautājumu virzīšanai, pilsētai apņemoties kļūt velobraucējiem draudzīgākai.

Savukārt apvienības “Pilsēta cilvēkiem” pārstāvis Rūdolfs Golubovs stāstīja par veiksmīgiem veloinfrastruktūras uzlabojumiem citās pilsētās, kas panākti ar salīdzinoši nelieliem ieguldījumiem. Viņš uzsvēra brīvprātīgo iesaistes nozīmi un dalījās ar metodēm, kādā veidā var efektīvi veikt velobraucēju skaitīšanu, lai labāk plānotu infrastruktūras attīstību. Viņš ieteica izmantot “Strava” lietotni, kas piedāvā vērtīgu informāciju par velobraucēju paradumiem un apkopotā veidā uzkrāj lietotāju datus par maršrutiem un to intensitāti. Tas plānotājiem ir lielisks bezmaksas datu avots, lai analizētu satiksmes plūsmas. Rūdolfs arī vizuāli demonstrēja, kādus vienkāršus uzlabojumus infrastruktūrā vai satiksmes plānošanā būtu iespējams veikt konkrētās Daugavpils vietās.
Vietējo veloaktīvistu pārstāve Viktorija Kozlovska no tūrisma kluba “Sniegpulkstenīte” iepazīstināja klātesošos ar kluba darbību un tā lomu velokultūras veicināšanā Daugavpilī. Viņa uzsvēra informēšanas un izglītības nozīmi, aicinot pašvaldību pievērst lielāku uzmanību sabiedrības iesaistei. Tūrisma klubs “Sniegpulkstenīte” lieliski demonstrēja vietējo iedzīvotāju lomu, līdzdarbojoties savas pilsētas, savas dzīvesvietas uzlabošanā.
Diskusijas noritēja aktīvi, un dalībnieki apsprieda gan kopējos veloinfrastruktūras plānošanas principus, gan konkrētus risinājumus noteiktās Daugavpils vietās.
Pasākums tika īstenots LIFE Programmas finansēta projekta “RePower the Regions: Ambiciozi un iekļaujoši tīras enerģijas plāni reģionu taisnīgai pārejai” ietvaros
Oglekļa ietilpīgo reģionu līdzdalība un vadība pārejā uz tīras enerģijas risinājumiem ir priekšnoteikums, lai līdz 2050. gadam sasniegtu ES klimata neitralitāti. Pamatojoties uz šo priekšnoteikumu, RePower the Regions priekšplānā izvirza atsevišķus taisnīgas pārkārtošanās reģionus Centrālajā un Austrumeiropā, lai mērķtiecīgi paātrinātu tajos dekarbonizācijas procesu.