Published on November 19, 2020

Čeští aktivisté okupují ministerstvo. Žádají dřívější útlum těžby uhlí

, Nicole Princlova (Centre for Transport and Energy)

Aktivisté a členové mládežnických organizací od pondělí 16. listopadu okupují české ministerstvo životního prostředí.

A co vzkazují? Že ze scénářů útlumu těžby uhlí či dat navrhovaných českou Uhelnou komisí nejsou přijatelné žádné. Aby mohla Česká republika úspěšně zmírnit dopady změn klimatu, musí ukončit spotřebu uhlí před rokem 2030, míní členové organizace Extinction Rebellion, hnutí Fridays for Future a Limity jsme my a dále spolku Univerzity za klima, kteří okupaci společně organizují.

Aktivistky a aktivisté mají v plánu na ministerstvu zůstat až do 4. prosince, kdy má Uhelná komise oznámit své konečné rozhodnutí o tom, kdy a jakým způsobem by Česká republika měla dokončit svůj odklon od uhlí.

Organizace okupující ministerstvo chtějí, aby se okamžitě uzavřely nejšpinavější elektrárny, jako Počerady a Chvaletice, a aby následovalo rychlé zavření zbývajících českých elektráren, v nichž se spaluje uhlí.

„To, že Uhelná komise nehledá možnosti útlumu těžby a spalování uhlí v souladu s ochranou klimatu, je její absolutní selhání. Chceme ministru Brabcovi i celé komisi připomenout, že jejich úkolem je ochrana klimatu a našich spoluobčanů,“ podotkl Petr Doubravský z Fridays For Future Česká republika.

„Vládní Uhelná komise vznikla dosti netransparentním způsobem. I přes původní slib Richarda Brabce (ministr životního prostředí, pozn. red.), že komise bude složená z odborníků a odbornic, je nakonec složena hlavně ze zástupců byznysu a dalších lobbistických skupin. Někteří členové mají dokonce osobní finanční zájem na co nejdelší těžbě uhlí, někteří dokonce popírají vliv člověka na změnu klimatu. Mezi devatenácti členy komise je jen jeden vědec a jedna vědkyně. Ani jedna klimatoložka či klimatolog. Samotná legitimita komise je tak velmi pochybná,“ dodal Kryštof Říha z Univerzit za klima.

Účastníci okupační stávky před budovou ministerstva dodržují všechna hygienická opatření, jež vláda nařizuje. Aktivisté jsou rozděleni do skupinek a mají na sobě celou dobu roušky. Na místě je k dispozici dezinfekce, aby se předešlo šíření nemoci COVID-19.

Zdroj fotografií: Limity jsme my: https://twitter.com/LimityJsmeMy/status/1328306024533647365