
Koalice nevládních organizací Beyond Fossil Fuels vydala briefing, v němž analyzuje, jakým způsobem se sedm evropských zemí (Bulharsko, Česká republika, Německo, Řecko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko) vypořádalo s krizí fosilních paliv během poslední zimy (od října 2022 do března 2023). Analýza mimo jiné ukázala, že solární a větrné zdroje energie nyní dodávají více energie pro evropský energetický mix než fosilní plyn nebo uhlí, a také, že spalování uhlí i fosilního plynu pro výrobu elektřiny v ČR v porovnání s předchozí zimou kleslo.
Krize fosilních paliv zasáhla Evropu napříč všemi oblastmi, od vytápění a energetiky až po průmysl, zemědělství či dopravu. Vlády evropských států v reakci na tuto krizi zavedly množství opatření s cílem zmírnit její dopady na ekonomiku a domácnosti. Řada z nich zahrnuje podporu výroby solární a větrné energie, ale i celkovou úsporu spotřeby energií.
Podle analýzy klesla celková poptávka po energii v Evropě během zimy 2022/23 o 114,5 TWh ve srovnání se zimou 2021/22. Uhelné jednotky vyrobily během letošní zimy o 19,9 TWh méně v porovnání se zimou předcházející. Výrazně klesla také výroba elektřiny z jaderných reaktorů a vodních elektráren. Jediný nárůst zaznamenali analytici v případě solárních (7,7 TWh) a větrných (15,9 TWh) elektráren. Solární a větrné elektrárny vyprodukovaly dohromady více energie než uhlí či zemní plyn.
Evropa je schopna zcela ukončit svou závislost na ruských fosilních palivech, zajistit si vlastní energetickou bezpečnost a zároveň přejít k obnovitelným zdrojům, uvádí Beyond Fossil Fuels. K tomu je ale nezbytné, aby vlády jednotlivých evropských států učinily několik důležitých kroků. Patří k nim:
- využívání uhlí v energetice pouze ve zcela nezbytných případech a fungování uhelných elektráren v rámci systému strategických rezerv;
- podpora zavedení a využívání solárních panelů a větrných elektráren;
- zachování opatření ke snížení poptávky po energii;
a uvolnění soukromých i veřejných financí pro energetickou transformaci.
Česko jako uhelná republika?
Česká republika patří k zemím silně závislým na výrobě energie z uhlí – na uhelné elektrárny připadlo v roce 2022 42% z celkové výroby energie v zemi. ČR je také jedna z mála evropských zemí (spolu se Srbskem, Bulharskem, Tureckem či Polskem), které nemají plán na postupné vyřazení uhlí do roku 2030. Přesto i u nás výroba elektřiny z uhlí v porovnání s předchozí zimou klesla a ve výrobě elektřiny se snížilo i spalování fosilního plynu. Pokles ve výrobě nahradila v případě ČR importovaná energie – výroba jaderné, vodní, solární i větrné energie se meziročně změnila jen nepatrně. Znatelný byl v případě ČR také úbytek poptávky po elektřině. Podrobněji je to vidět v následujícím grafu:

Přestože se Česká republika v Plánu spravedlivé územní transformace, schváleném Evropskou komisí v září 2022, zavázala k postupnému vyřazení uhlí do roku 2033, na výrobu uhlí ve skutečnosti nadále spoléhá. V provozu pokračuje černouhelný důl ČSM vlastněný těžební společností OKD přinejmenším do konce letošního roku, s možností prodloužení do roku 2025. Také důl Bílina v Ústeckém kraji získal v březnu tohoto roku povolení k pokračování těžby mezi lety 2030 a 2035.
Letošní zimní sezona ukázala, že nastal nejvyšší čas se závislosti na fosilních palivech zbavit. Přestože obnovitelné zdroje energie v ČR získávají čím dál větší popularitu, je u nás jejich potenciál stále do velké míry nevyužitý. Zatímco političtí představitelé váhají, jak se k situaci postavit, tržní mechanismy rozhodují namísto nich a posouvají uhlí na vedlejší kolej. Rozvoj solární a větrné energetiky, funkční propojení a elektrifikace a zvyšování energetické účinnosti by měly být logickým vyústěním energetické krize a odpovědí na otázku, jak být v budoucnu lépe připraven.
—
Beyond Fossil Fuels je koalice více než padesáti organizací občanské společnosti napříč Evropou, které společně usilují o spravedlivý přechod k evropskému energetickému sektoru bez fosilních paliv, stojícímu plně na obnovitelných zdrojích, a to již do roku 2035. Beyond Fossil Fuels je rozšířením kampaně Europe Beyond Coal. V České republice jsou členy koalice Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA. Více informací na https://beyondfossilfuels.org.